Honour Roll for 2018 - 2019



Agnes Thistle Invitational 2018


Star 6 Women (Group 2)

5th Laura Rodgers 

6th Sophia Horner


Star 5 Girls (Under 13)

 8th Grace Abbott


Star 5 Girls (13 and Over) Group 1

 5th Catherine Somerton

 10th Laura Crawley

11th  Kiana Ashford


Star 5 Girls (13 and Over) Group 2

8th Lesley Marsh 

10th Sarah Walsh

11th Brianna Harty


Star 4 Girls (Under 13) Group 1

Third Place Norah Lynch


Star 4 Girls (Under 13) Group 2

4th Ava Antle


Star 4 Girls (13 and over) 

10th Hayley Forsey


2019 SCNL Sectional Championships


Novice Women 

Second Place McKenna Mercer


Pre-Novice Women 

First Place Abby Pace

Third Place Katie Slaney

6th - Ebyni Clarke

  

Juvenile Women (Under 12)

Third PlaceRachael Tuff

 

Juvenile Women (Under 14)

First Place Sarah Burry

6th - Jaide Russell


Pre-Juvenile (Under 11)

Third PlaceJulia Yang


 Pre-Juvenile (Under 13)

Second Place Madison Abbott-Billard

5th - Sophie Bennett

7th - Kara Lacey


2018 Rebecca Pack Memorial Friendship Skate


  Novice Women 

Third PlaceMcKenna Mercer


  Pre-Novice Women 

First PlaceKatie Slaney

Third PlaceAbby Pace

  

Juvenile Women (Under 14)

First PlaceSarah Burry

  4th  Jaide Russell

 

Juvenile Women (Under 12)

First PlaceRachael Tuff


Pre-Juvenile (Under 11)

  4th  Julia Yang


 Pre-Juvenile (Under 13)

Second PlaceKara Lacey

  4th Madison Abbott-Billard

  10th Sophie Bennett


Gold Women 

Third Place Jenna Bradley


Star 10 Women 


  4th Madison Sturge


Star 9 Women 


  6th Sarah Burry

  8th Jenna Bradley


Star 7 Women 

Second Place Sophie Bennett


Star 6 Women 

  9th Claire Bennett


Star 5 Girls (Under 13)

  6th Grace Abbott


Star 5 Girls (13 and Over) Group 1

   9th Alex Rideout

   10th Lesley March


Star 5 Girls (13 and Over) Group 2

   4th Marisa Garland


Star 4 Girls (Under 13) Group 1

Second Place Brooklyn Smith 


Star 4 Girls (Under 13) Group 2

  4th Alyssa Keats

  8th Norah Lynch



SCNL Summer Skate 2018


  Novice Women - Free Program

First PlaceMcKenna Mercer


Novice Women - Short Program

Second PlaceMcKenna Mercer


  Pre-Novice Women Free Program

First PlaceAbby Pace

Third PlaceKatie Slaney

  7th Ebyni Clarke


Pre-Novice Women - Short Program

First PlaceKatie Slaney

Third Place Abby Pace

  8th Ebyni Clarke


Juvenile Women (Under 12)

Second PlaceRachael Tuff


 Pre-Juvenile (Under 13)

Second PlaceMadison Abbott-Billard

  9th Kara Lacey

  10th Claire Farrell


Pre-Juvenile (Under 11)

  6th  Julia Yang


Star 7 Women 


  5th Sophie Bennett


Star 6 Women 

Second Place Claire Bennett


Star 4 Girls (Under 13)

Second Place Brooklyn Smith 

  5th Norah Lynch


Star 4 Girls (Under 10)

Second Place Lily Slaney


Registration Links

Launch Online Registration System

Online Registration Help and Tutorials


2018/2019 SEASON - REGISTRATION DATES & TIMES

Fall Registration is CLOSED.  

We have a limited number of spaces available in our Winter program.  Registration will be taken on a first come basis by email to mppskate@gmail.com.  If you are interested or looking for more information please contact us.

CanSkate

Sat AM Glacier - FULL

Sat PM Paradise - FULL

Tues PM Paradise - 10 spaces

Sun AM Paradise - FULL

Pre-CanSkate

Sat AM Glacier - FULL

Sat PM Paradise - FULL

Sun AM Paradise - FULL


Note: Our session availability changes - please continue to check back as space may open up in our full sessions.


Payment Notes & Options Available:

Online payment: By credit card can be completed in 1 or 2 transactions (100% at registration, or 50% at registration and 50% on December 15, 2018).  All online payments by credit card are subject to a 3.5% online administration fee.

Off-Line payment: By cash, etransfer (100% at registration, or 50% at registration and 50% on December 15, 2018) or cheque (a maximum of 6 post-dated cheques will be accepted with the final cheque dated for March 15, 2019)