April 2013 Results
Junior Bronze Women Under 19 Years
First PlaceLauren Coombs
12nd Shea O'Keefe
Gold Women
First PlaceMIranda Wlash
Second PlaceHayley Willar-Carter
Third PlaceAnna Nippard
Pre-Novice Women
Second PlaceMeghan White
Juvenile Women Under 14 Years
Second PlaceJenna Efford
Third PlaceJakeria Rideout
Juvenile Women Under 11 Years
Third PlaceMcKenna Mercer
Senior Silver Women
Third PlaceHeather Strother
Junior Bronze Women Under 13 Years
9th Julianna Quinn
March 2013 Results
Bronze Women (FS Class YA-I)
First PlaceMarrian Kamel
2012/13 Club Awards
Program Assistant of the Year
Test PassedMelissa McGettigan
Competitive Skater of the Year
Test PassedSophia Burke
Voulunteer of the Year
Test PassedPerry Dalton
CanSkate Champion
Test PassedCarlos Pavida
Test PassedIsabella Pavida
CanSkater of the Year
Test PassedCatherine Somerton
STARSkater of the Year
Test PassedMegan Coombs
Most Points
Test PassedMount Pearl Skating Club
Bronze Adult Women
Test PassedMariam Kamel
Juvenile Women Under 14 Years
First PlaceJakeira Rideout
4th Jenna Efford
10th Melissa McGettigan
12nd Breah Jones
Gold Women
First PlaceAnna Nippard
Second PlaceHayley Willar-Carter
Gold Skills
First PlaceHeather Strother
Second PlaceBriet Savard-Gudjonsdottir
Bronze Interpretive
First PlaceLauren Coombs
7th Megan Coombs
Novice Women
First PlaceRobyn-Lynn McGrath
Pre-Novice Women
First PlaceSophia Burke
4th Meghan White
9th Makenzie Woodford
Junior Bronze Women Under 19 Years
Second PlaceLauren Coombs
Third PlaceShea O'Keefe
7th Jessica Gibbons
Preliminary Women Under 10 Years
Second PlaceMadison Sturge
4th Sarah Collett
7th Claire Bennett
Junior Bronze Women Under 13 Years
Second PlaceJulianna Quinn
15th Elizabeth Blake
Senior Silver Women
Second PlaceHeather Strother
4th Shauna Brodhagen
Silver Interpretive
Third PlaceBriet Savard-Gudjonsdottir
Juvenile Women Under 11 Years
Third PlaceMcKenna Mercer
Preliminary Women Under 12 Years
Third PlaceDanica Lewis
4th Lindsey Edison
Senior Bronze Women Under 19 Years
9th Katie Sutton
Preliminary Women Under 19 Years
10th Caroline Sutton
15th Madison Byrne
Gold Women
4th Miranda Walsh
February 2013 Results
Preliminary Women Under 19
First PlaceAlexandra Moss
Preliminary Women Under 12
First PlaceLauren Hearns
Second PlaceReyna Young
Third PlaceJenna Bradley
Preliminary Women Under 10
First PlaceMeaghan Pugh
Pre-Preliminary Women II Under 19 Years
First PlaceSkye-Lynn Barnes
Second PlaceLesley Marsh
Pre-Preliminary I Under 19 Years Group A
First PlaceSarah Walsh
Third PlaceKelsie Adams
Pre-Preliminary I Under 19 Years Group B
First PlaceSophia Horner
4th Sarah King
4th Danielle Hiscock
Pre-Preliminary I Under 10 Years
First PlaceBrianna Harty
First PlaceLaura Rogers
5th Shirley Jenkins
Pre-Preliminary I Under 8 Years
First PlaceMakayla Baldwin
4th Hannah Corcoran
5th Sarah Burry
Pre-Preliminary I Under 9 Years
5th Amber Giles
Adult II
First PlaceClassic Edges
Open
First PlaceOpen Starlites
Pre-Novice
First PlacePre-Novice Starlites
Juvenile
Second PlaceJuvenile Starlites
Elementary
Third PlaceElementary Starlites
January 2013 Results
Junior Bronze Women Under 13 Years
First PlaceJulianna Quinn
6th Madison Baldwin
7th Elizabeth Blake
9th Madelyn Drover
Senior Silver Women
First PlaceHeather Strother
Gold Women
First PlaceMiranda Walsh
Junior Bronze Women Under 19 Years
Second PlaceLauren Coombs
Third PlaceShea O'Keefe
7th Jessica Gibbons
9th Megan Coombs
10th Kayla Burden
11st Keira Goulding
12nd Kirklyn Edison
16th Makayla DeSouza
17th Hayley Whiteway
18th Cherry-Lynn Benson
19th Megan Engram
Senior Bronze Women Under 19 Years
Second PlaceKatie Sutton
Pre-Novice Women
Second PlaceMeghan White
4th Makenzie Woodford
Juvenile Women
Third PlaceMelissa McGettigan
Bronze Interpretive
First PlaceLauren Coombs
4th Megan Coombs
Preliminary Women Under 12 Flight B- Top 4 Move to
First PlaceLindsey Edison
Second PlaceLauren Hearns
Preliminary Women Under 12 FINAL
First PlaceLindsey Edison
Third PlaceDanica Lewis
10th Lauren Hearns
12nd Jenna Bradley
Gold Skills
First PlaceHeather Strother
Second PlaceBriet Savard-Gudjonsdottir
Preliminary Women Under 19 FINAL
Second PlaceCaroline Sutton
5th Madison Byrne
Preliminary Women Under 19 Flight A- Top 4 Move to
Second PlaceMadison Byrne
6th Keisha Brodhagen
Preliminary Women Under 10 FINAL
Second PlaceSarah Collett
5th Madison Sturge
6th Claire Bennett
Preliminary Women Under 12 Flight C- Top 4 Move to
Second PlaceDanica Lewis
Preliminary Women Under 19 Flight B- Top 4 Move to
Second PlaceCaroline Sutton
6th Alicia Cowan
Preliminary Women Under 10 Flight B- Top 4 Move to
Third PlaceMadison Sturge
4th Sarah Collett
6th Meaghan Pugh
Preliminary Women Under 10 Flight A- Top 4 Move to
4th Claire Bennett
Preliminary Women Under 12 Flight A- Top 4 Move to
4th Jenna Bradley
5th Reyna Young
Preliminary Women Under 19 Flight C- Top 4 Move to
6th Alexandra Moss
Novice Pairs
5th Robyn-Lynn McGrath & Matthew Power
December 2012 Results
Junior Bronze Women Under 13 Years
First PlaceJulianna Quinn
Pre-Preliminary I Under 19 Years
First PlaceLesley Marsh
Pre-Preliminary I Under 8 Years
First PlaceHannah Corcoran
Second PlaceSarah Burry
Senior Bronze Women Under 19 Years
First PlaceKatie Sutton
Preliminary Women Under 10 Years
Second PlaceClaire Bennett
4th Sarah Collett
6th Meaghan Pugh
7th Madison Sturge
Preliminary Women Under 12 Years
Second PlaceDanica Lewis
4th Lindsey Edison
6th Jenna Bradley
8th Lauren Hearns
9th Reyna Young
11st Katie Stuckless
Preliminary Women Under 19 Years
Second PlaceCaroline Sutton
Third PlaceMadison Byrne
9th Alexandra Moss
10th Alicia Cowan
Junior Bronze Women Under 19 Years
Third PlaceLauren Coombs
5th Kayla Burden
6th Jessica Gibbons
7th Keira Goulding
8th Megan Coombs
9th Cherry-Lynn Benson
10th Kirklyn Edison
11st Makayla DeSouza
Pre-Preliminary II Under 19 Years
6th Skye-Lynn Barnes
10th Julia Keeping
Pre-Novice Women
47th Jakeira Rideout
Novice Pairs
5th Robyn-Lynn McGrath & Matthew Power
Pre-Novice Women
33rd Sophia Burke
Novice Women
32nd Grace Woodland
39th Ashley Bishop
40th Robyn-Lynn McGrath
November 2012 Results
Novice Women
First PlaceGrace Woodland
Second PlaceAshley Bishop
Third PlaceRobyn-Lynn McGrath
Juvenile Women Under 14 Years
First PlaceJakeira Rideout
Second PlaceJenna Efford
10th Melissa McGettigan
Pre-Juvenile Women Under 11 Years
Second PlaceMcKenna Mercer
Pre-Novice Women
Second PlaceSophia Burke
9th Meghan White
12nd Makenzie Woodford